Kişisel Verilerin Korunması Hukuku Hakkında Bilmeniz Gerekenler

PrintMailRate-it

​6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe girmiş olup; uygulanması için iki (2) yıllık bir geçiş süreci öngörmüştür. Bu çerçevede Kanun kapsamında bulunan tüm veri sorumlularının 7 Nisan 2018 tarihinden bu yana gerçekleştirmiş oldukları bütün kişisel veri işleme süreçlerinde Kanun ilke ve prensiplerine uygun olarak hareket etmeleri gerekmektedir. Dolayısıyla hali hazırda Kanun'a uygun olarak yerine getirilmeyen her bir kişisel veri işleme faaliyeti hukuka aykırıdır. 
 

wecker_kvkk.jpg

​Kanun ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde özetlenebilir:

 

  • Kanun ile getirilen yükümlülüklerin sahibi temel olarak veri sorumlusundadır ve veri sorumlusu tüzel kişiliğin (şirketin) kendisidir.
  • Yukarıda belirtildiği gibi Kanun ile öngörülmüş olan süreler geçmiş olup,  hali hazırda Kanun hükümlerine uygun olmayan süreçler hukuka aykırıdır.
  • Öyleyse şirketlerin Kanun'a uyumlu olmak için bir an önce harekete geçmeleri gerekmektedir.
  • Bu uyumluluğun sağlanması için Kanun'a uyum projeleri gerçekleştirilmelidir. Bu proje çerçevesinde şirketlerin mevcut veri işleme süreçleri Kanun düzenlemelerine uygun bir hale getirilecektir. Bu, mevcut bir sürecin değiştirilmesi, düzenlenmesi veya baştan tasarlanması şeklinde olabilir. Öte yandan Kanun'un getirdiği yükümlülükler de bu proje kapsamında tespit edilerek gerekli dokümantasyonlar sağlanmalıdır.
  • Kanun'un getirdiği yükümlülüklerden biri de Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi'ne ("Verbis") kayıt ve bildirim yükümlülüğüdür. Buna göre veri sorumluları kişisel veri işleme süreçlerini kamuya açık bir şekilde tutulan Verbis'e kaydetmelidir. Bu yükümlülüğün yerine getirilmesi için son tarih şu an için 30 Eylül 2020'dir.
  • Yukarıda belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilmemesi halinde ciddi idari para cezaları öngörülmüştür. Kanun'u uygulamakla görevli olan Kişisel Verileri Koruma Kurulu ("Kurul") Kanun düzenlemelerine aykırı olarak gerçekleştirilen veri ihlallerinde çok sayıda karar vermiş ve yüksek miktarda idari para cezalarının uygulanmasına karar vermiştir. 
  • Kanun ile öngörülen idari para cezaları 2020 yılı itibariyle 9.012 TL'den 1.802.640 TL'ye kadar olup; her yıl belirlenen yeniden değerleme oranına göre artış göstermektedir. 

Konu hakkında hazırladığımız sirküler ve yazılara bu bölümden ulasabilir, sorularınız ile ilgili bizleri her zaman arayabilirsiniz.

 Makaleler

İRTİBAT

Contact Person Picture

Gaye Akgüç

+90 212 310 14 00

İletişim

Contact Person Picture

Ekin Dilek

+90 212 310 14 00

İletişim

Deutschland Weltweit Search Menu